Сонячні електростанції. Чи варто встановлювати та на що звернути увагу?

Сонячні електростанції. Чи варто встановлювати та на що звернути увагу?

Ситуація в енергетиці стабілізувалася, але розслаблятися зарано. Ворог - не спить і гарантій, що не атакуватиме й надалі генеруючі об’єкти в Україні - немає. Тому готуємося заздалегідь і керуємося правилом: підготовлений значить озброєний, тобто енергонезалежний від ситуації. 

Один із варіантів - як оминути блекаути- встановити сонячні панелі. І не має значення приватний у вас будинок чи багатоквартирний. Облаштувати станцію можна як на балконі, так і на даху чи фасаді будинку. 

Отже як працює сонячна електростанція?

Сонячна електростанція складається з кількох з'єднаних між собою фотогальванічних панелей, які підключають до інвертора та в розетку. Сонячне проміння, попадаючи на фотоелементи сонячної панелі, генерують електроенергію, і в результаті виробляється  струм. Він прямує в інвертор, там перетворюється на стандартний змінний струм, який вже можна використовувати в побуті. Частина електроенергії, таким чином, використовується безпосередньо в будинку, а надлишок електроенергії йде у загальну мережу. Його можна продавати державі за “зеленим тарифом”.

Переважно українські компанії пропонують встановити сонячні електростанції потужністю від 5 кВт до 30 кВт, що оптимальні для забезпечення електроенергією будинку.

Сонячну електростанцію потужністю від 5  кВт можна встановити «під ключ» за 5 тисяч доларів. Вона матиме 16 -18 сонячних панелей, мінімальна площа для встановлення -  27-30 кв. Окупиться станція за 6-9 років.

Відповідно сонячна електростанція потужністю 10 кВт коштуватиме  близько 7,5 — 9 тисяч доларів. Мінімальна площа для її розміщення на даху — 52 кв. м. Електростанція матиме 31-36 панелей. Окупиться за 3,5-7 років.

Як обрати станцію? 

По-перше треба визначитися, скільки електроенергії споживає ваш будинок, на якій площі ви можете встановити сонячні панелі та яку суму готові інвестувати. А далі обирати з існуючих варіантів. Загалом їх виділяють три:

  • Автономні СЕС.

Вони працюють без мережі. Але початкові витрати на встановлення такої станції будуть найбільшими. Такі СЕС встановлюють, коли неможливо під'єднатися до централізованих електромереж. Тобто домогосподарства не зможуть продавати залишкову енергію за «зеленим» тарифом,  вся невикористана електрика залишатиметься в акумуляторах.

  • Гібридні СЕС.

Такі СЕС можуть виконувати функції як мережевих станцій, так і автономних. Відтак вдень домогосподарство може живитися від електростанції, а вночі отримувати енергію від акумуляторної батареї чи з енергосистеми. Такий тип СЕС дозволяє продавати надлишкову електроенергію за «зеленим» тарифом.

  • Мережеві СЕС.

Встановлення варіант сонячної електростанції коштуватиме дешевше за гібридний або автономний аналоги, адже у ній немає акумуляторної батареї для збереження енергії. Тобто, вся вироблена електроенергія подаватиметься відразу в енергосистему. Вона не підійде домогосподарствам, які хочуть стати енергонезалежними, адже у разі відключення електроенергії в основній мережі — будинок теж залишиться без енергопостачання. Такий вид сонячних електростанцій підійде тим, хто хоче отримати прибуток від продажу надлишкової електроенергії за «зеленим» тарифом.

Держава на купівлю сонячної електростанції пропонує пільгові кредити. За програмою “Гріндім” держава сплачує 70%  від вартості. Але компенсацію домогосподарства отримують вже за фактом виконаних робіт.

Сонячна електростанція

Сонячна електростанція